Class A Girls HSBB Sectional Pairings - WBOY.com: Clarksburg, Morgantown: News, Sports, Weather

Class A Girls HSBB Sectional Pairings

Posted: Updated:

Class A - Region 1 - Section 1

Monday, Feb. 18

Hundred

Madonna

7:00 p.m.

 

Cameron

Bishop Donahue

7:00 p.m.

 

Tuesday, Feb. 19

Hundred/Madonna

#3 Wheeling Central

7:00 p.m.

 

Bishop Donahue/Cameron

Magnolia

7:00 p.m.

 

Friday, Feb. 22

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 1 - Section 2

Monday, Feb. 18

Trinity

Valley Wetzel

1:00 p.m.

 

Paden City

Tyler Consolidated

2:30 p.m.

 

Tuesday, Feb. 19

#2 St. Mary's

Paden City/Tyler Consolidated

6:00 p.m.

 

#5 Clay-Battelle

Trinity/Valley Wetzel

8:00 p.m.

 

Friday, Feb. 22

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 2 - Section 1

Monday, Feb. 18

South Harrison

Notre Dame

7:00 p.m.

 

Harman

Union

7:00 p.m.

 

Wednesday, Feb. 20

South Harrison/Notre Dame

#4 Tucker County

6:00 p.m.

 

Harman/Union

#10 Tygarts Valley

8:00 p.m.

 

Friday, Feb. 22

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 2 - Section 2

Tuesday, Feb. 19

Paw Paw

East Hardy

7:00 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

Paw Paw/East Hardy

#6 Pocahontas County

7:00 p.m.

 

Moorefield

Pendleton County

7:00 p.m.

 

Saturday, Feb. 23

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 3 - Section 1

Monday, Feb. 18

Van

Sherman

7:00 p.m.

 

Greater Beckley Christian

Montcalm

7:00 p.m.

 

Tuesday, Feb. 19

Greater Beckley Christian/Montcalm

Tug Valley

7:00 p.m.

 

Van/Sherman

Man

7:00 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 3 - Section 2

Monday, Feb. 18

Midland Trail

Richwood

7:00 p.m.

 

Greenbrier West

Meadow Bridge

7:00 p.m.

 

Tuesday, Feb. 19

Midland Trail/Richwood

#8 Fayetteville

7:00 p.m.

 

Greenbrier West/Meadow Bridge

Valley Fayette

7:00 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 4 - Section 1

Tuesday, Feb. 19

Wirt County

#7 Parkersburg Catholic

6:00 p.m.

 

#10 Gilmer County

Williamstown

8:00 p.m.

 

Thursday, Feb. 21

Winners at highest remaining seed - 7:00 p.m.

 

 

Class A - Region 4 - Section 2

Monday, Feb. 18

Hannan

Wahama

7:00 p.m.

 

Wednesday, Feb. 20

Buffalo

Charleston Catholic

7:30 p.m.

 

Hannan/Wahama

#1 St. Joseph Central

7:30 p.m.

 

Friday, Feb. 22

Winners at highest remaining seed - 7:30 p.m.