AA-A Wrestling State Tournament Results: Day 1 - WBOY.com: Clarksburg, Morgantown: News, Sports, Weather

AA-A Wrestling State Tournament Results: Day 1

Posted: Updated:
HUNTINGTON -

Team Standings

1. Wirt County, 28 points 
2. Independence, 24.5
3. Clay County, 24.5
4. North Marion, 24
5. Greenbrier West, 24
6. East Fairmont, 22
7. Keyser, 20
8. Braxton County, 20
9. Oak Glen, 18
10. Wahama, 16
11. Williamstown, 16
12. Fairmont Senior, 15.5
13. Liberty Raleigh, 14
14. Calhoun, 14
15. Roane County, 13
16. Ritchie, 10
17. Grafton, 10
18. Cameron, 7
19. Berkeley Springs, 6
20. Buffalo, 6
21. Lincoln, 5
22. Bluefield, 5
23. Midland Trail, 5
24. Petersburg, 4
25. Robert C. Byrd, 4
26. Fayetteville, 4
27. Hebert Hoover, 4
28. Nicholas County, 3.5
29. Madonna, 3
30. Bridgeport, 3
31. Moorefield, 2

 

Individual Results

First Round

Weight: 106

Jacob Monn, Ritchie County Fall Mariah Vu, Robert C Byrd, 1:48 Caleb Currence, Greenbrier West Dec Dalton Smith, Williamstown, 7-0 Ethen Whitlock, Keyser Dec Ryan Debee, Oak Glen, 8-5 Riley White, Roane County Forf Vacant, Vacant Teddy Stover, Independence Fall Cody Marks, Wirt County, 2:30 Dalton Wood, Cameron Fall Marc Hedrick, Petersburg, :34 Jack Cummings, Clay Forf Vacant, Vacant Colin Masters, Fairmont Senior T-Fall Ben King, Berkeley Springs, 23-4

 

Weight: 113

Danny Wyke, Oak Glen Fall Camren Duncan, Herbert Hoover, 5:12 Bailey Bowles, Fayettewille Fall Ian Nuzum, Philip Barbour, 5:20 Justin Triplett, Clay Fall Evan Gaines, North Marion, :48 Ben Alderson, Greenbrier West Fall Dalton Owens, Lincoln, 3:10 Cody Goff, Grafton Fall Trisha Lee, Midland Trail, :31 Christopher Goad, Calhoun M-Dec James Davis, Ritchie County, 11-0 Will Cox, Independence M-Dec Hayden Siler, Keyser, 13-3 Cole Moore, Roane County T-Fall Packee Sacks, East Fairmont, 16-1

 

Weight: 120

Ryan Elliott, North Marion Fall Michael Trotter, Independence, :56 Cam Moore, Roane County T-Fall Hobie Tomes, Liberty Harrison, 20-3 Tristen Harvey, Liberty Raleigh Fall Levi Helmick, Fairmont Senior, 1:37 Zack Ahart, Clay T-Fall Alex West, Lincoln, 16-1 Jon Cain, Wirt County Fall Carter Householder, Bridgeport, 2:40 Josh Cornell, Oak Glen M-Dec Chris Patton, Greenbrier West, 12-3 AJ Adkins, Braxton Co Fall Justin Duncan, Herbert Hoover, 1:32 Devon Steele, Midland Trail Dec Jeremy Moore, East Fairmont, 9-7

 

Weight: 126

Kyle Mack, Oak Glen Fall Malek Musser, Petersburg, :20 Tyler Cheuvront, Wirt County Fall Troy Farrell, Fayettewille, :56 Garrett Crites, Keyser Fall Kyle Schlieper, Cameron, 1:29 Casey Ritchie, Calhoun Fall Tyler Brooks, Bluefield, 1:55 Randall Robie, Wahama Dec Jordan Grimmet, Greenbrier West, 6-5 Ryan Arnett, North Marion Dec Cory Stearns, Liberty Harrison, 7-6 Dalton George, Williamstown Fall Chad Cogar, Webster County, 2:39 Brody Nesselrotte, East Fairmont Fall Billy Wilson, Berkeley Springs, 2:38

 

Weight: 132

Austin Stanley, North Marion Fall Austin Raines, Williamstown, :27 Beau Horner, Keyser Fall Ken Ladadwa, Richwood, :37 Hagan Root, Wirt County Fall Joe Henthorn, Tyler Consolidated, 3:10 Colton Ward, Independence T-Fall Cody Scheveraunt, Lincoln, 18-1 James Acord, Braxton Co Fall Sam Kelley, Webster County, :17 Avery Flowers, Oak Glen M-Dec Levi Gordan, Calhoun, 13-3 Dustin Yoakum, Greenbrier West Fall Issac Martin, Petersburg, 1:24 Alex Suite, Clay Fall Andrew Davis, Ritchie County, 3:50

 

Weight: 138

Nick Tice, Oak Glen Fall Matt Moore, Nicholas County, 3:24 Cole Ritchie, Calhoun M-Dec Josh Capps, Berkeley Springs, 14-2 Chris Clark, Independence Def Colton Moats, Clay-Battelle Mitchell Schoolcraft, Clay Dec Briar Hickman, Grafton, 9-3 Jake Linville, Wirt County Fall TJ Whetzel, Keyser, 3:49 Alex Martonosi, North Marion Fall Jacob Boyse, Wyoming East, 3:40 Bryson Dennison, Braxton Co Fall Logan Lindsey, Williamstown, 1:22 Cody Clifton, Liberty Raleigh Dec Dalton Michael, East Fairmont, 5-1

 

Weight: 145

Anthony Alvaro, Fairmont Senior Fall CJ Capps, Berkeley Springs, 1:11 Jordan Tincher, Greenbrier West M-Dec Nick Lane, Sissonwille, 13-5 Alex Robinson, Lincoln M-Dec Patrick Arneault, Oak Glen, 12-4 Cody Ferguson, Wirt County Fall Nick Carlile, Webster County, 3:50 Dustin Justice, Independence M-Dec Austin Dobbins, Clay, 18-8 Dillon Blake, Cameron M-Dec Cody Whitlock, Keyser, 9-0 Jake Tracewell, Williamstown Fall Logan Brown, Richwood, 1:40 Cam Stewart, East Fairmont Fall Gino Alonge, Bridgeport, :51

 

Weight: 152

Garrett Hypes, Madonna M-Dec David Overbay, Calhoun, 8-0 Thorn Simon, Braxton Co Fall Tracey Lovins, Fayettewille, :48 Ricky Ahart, Clay M-Dec Gavin Barker, North Marion, 9-0 RJ Elam, Liberty Raleigh Dec Spencer Harlow, Notre Dame, 10-3 Tyler Moore, Grafton Dec Brad Shirley, Wyoming East, 4-0 Luke Scott, Roane County Dec Ivan Hall, Cameron, 8-6 OT Malik Boatwright, Greenbrier West M-Dec Josh Dottillis, Lincoln, 21-8 Austin Cottrell, Wirt County Dec Tyron Lodge, Fairmont Senior, 3-1 OT

 

Weight: 160

Alex Daniels, Independence Dec Devin Starcher, Cameron, 7-3 Tyler Stewart, Clay Fall James Bell, Philip Barbour, 1:18 Marquise Frazier, Greenbrier West Fall Gage Deem, Magnolia, 4:32 Lee Helmick, Braxton Co Fall Joe Copley, Roane County, 3:59 Kane Roush, Wahama Fall Samuel Kesner, Moorefield, 1:56 Brandon Eldridge, Bluefield M-Dec Michael Parker, Fairmont Senior, 12-0 Jacob Mellott, Keyser Dec Austin Satterfield, Calhoun, 6-0 Matthew Bailey, Liberty Raleigh Dec Brodie Bittinger, Oak Glen, 4-3

 

Weight: 170

Cole Valentine, East Fairmont Fall Braxton Lewis, Frankfort, 1:40 Jake Tyler, Nicholas County T-Fall Patrick Berry, Ravenswood, 15-0 Cody Rodeheaver, Keyser Fall Noah Flowers, Oak Glen, :09 Crandale Neal, Wahama Fall Trey Williams, Independence, 3:52 Tyler Parker, Greenbrier West Fall Tyler Hammack, Roane County, :34 Tyler Rohrbaugh, Petersburg Fall Mike Houser, St. Marys, 3:54 David Hastings, Williamstown Fall Hunter Pullens, Fayettewille, :37 Anthony Tiano, North Marion Dec Dak Bramer, Notre Dame, 6-5

 

Weight: 182

Garrett Onderko, East Fairmont Fall Rick Wiseman, Clay, 2:39 Wil Schoonover, Moorefield Dec Jacob Summe, Wyoming East, 8-2 Coton Neal, Wahama Dec Denzel Pitts, Fairmont Senior, 9-6 Austin Weaver, Lincoln Dec Drew Hicks, Nicholas County, 7-1 Cameron Stanley, Bridgeport M-Dec Thomas Williams, Independence, 9-1 Brad Riddle, Ritchie County Dec Walker Siers, Wirt County, 7-1 Ethan Barker, Midland Trail M-Dec Max Redman, Keyser, 11-3 Tyler Arnett, North Marion Fall Brady Dye, Herbert Hoover, 3:42

 

Weight: 195

Jesse Roman, East Fairmont Fall River Pullens, Fayettewille, :29 Kyle Frazier, Buffalo Fall Travis Pomp, Philip Barbour, 3:07 Dylon McBride, Independence M-Dec Waylon Miller, Cameron, 10-2 Kyle Shambaugh, Berkeley Springs Dec Caleb Ferguson, Wirt County, 6-0 Demetrius Serevicz, Wahama Fall Brandon Raynor, Braxton Co, 1:49 Jaron Summers, Fairmont Senior Fall Tristen Kessler, Greenbrier West, 1:56 Derek Wilt, Keyser Fall Scott Gibson, Roane County, 1:50 Jared Wright, Magnolia M-Dec Shawn Pennington, Bluefield, 15-4

 

Weight: 220

Vincent Delligatti, Fairmont Senior Fall Ronnie Weaver, Liberty Harrison, :23 Ryan White, Buffalo Dec Cody Loudermilk, Greenbrier West, 3-2 Matt Parkinson, Berkeley Springs Fall Tyler Baker, Magnolia, :29 Dylan Pickrell, Wirt County Fall Trenton Hayes, Webster County, 3:28 Julius Thomas, Bluefield Dec Wyatt Dawson, Clay, 5-0 Alec Moscufo, North Marion Fall Josh Napier, Keyser, 2:21 Zane Weese, Herbert Hoover Fall Jacob Shewsbury, Independence, 5:15 Josh Hart, Ritchie County Fall Noah Markley, Bridgeport, 4:00

 

Weight: 285

Logan Bowman, East Fairmont Dec Richard Woods, Herbert Hoover, 10-4 Ryan Helmick, Grafton Fall Zach Johnson, Greenbrier West, 4:28 Andrew Satterfield, Calhoun Fall Seth Smith, Ritchie County, 2:39 Zach Fleshman, Independence Dec Ryan Moore, Liberty Harrison, 4-2 Isaiah Holyfield, Robert C Byrd Fall Cody Gore, Bluefield, 1:11 Alex Rauch, Williamstown Fall Brent Barber, Fairmont Senior, 1:46 Donovan Vance, Liberty Raleigh Fall Brennan Yeater, Bridgeport, :25 Skyler Snyder, Wirt County Dec Justin ODell, North Marion, 6-2