Class A Boys High School Basketball All-State Teams - WBOY.com: Clarksburg, Morgantown: News, Sports, Weather

Class A Boys High School Basketball All-State Teams

Posted: Updated:

FIRST TEAM

Mark Winters, Magnolia (Sr.) 28.5 ppg -- CAPTAIN

Austin Brewer, Tug Valley (Sr.) 15.1 ppg

Nick George, Charleston Catholic (Jr.) 15.6 ppg

Levi Jordan, Buffalo (Sr.) 17.0 ppg

Keith Mullins, Greater Beckley Christian (Sr.) 19.1 ppg

Mikey Newsome, Tug Valley (Sr.) 17.8 ppg

Cody Triplett, Trinity (Sr.) 21.8 ppg

Jake Ullman, Parkersburg Catholic (Jr.) 22.3 ppg

 

SECOND TEAM

Cal Cistaro, Notre Dame (Jr.) 19.1 ppg -- CAPTAIN

Anthony Aviles, Gilmer County (Sr.) 17.5 ppg

Chase Harler, Wheeling Central (Fr.) 18.2 ppg

Josh Martin, Greenbrier West (Sr.) 17.0 ppg

Garret McCarty, Charleston Catholic (Jr.) 11.9 ppg

Logan Opyoke, Clay-Battelle (Sr.) 17.0 ppg

Tyler Snyder, Tucker County (Sr.) 18.0 ppg

Javonne Staunton-Bailey, Greater Beckley Christian (Jr.) 18.1 ppg

 

THIRD TEAM

David Park, Wheeling Central (Jr.) 16.5 ppg -- CAPTAIN

Kalob Bell, Wirt County (Jr.) 25.0 ppg

Raeshawn Breckenridge, Valley Fayette (Jr.) 14.4 ppg

Zach Chisler, Clay-Battelle (Jr.) 16.6 ppg

Andrew Cosper, St. Marys (Sr.) 16.3 ppg

Anthony Ghiardi, Trinity (Sr.) 18.0 ppg

Logan Kirby, South Harrison (Sr.) 14.6 ppg

Brandon Pritt, Tygarts Valley (Sr.) 14.2 ppg

 

HONORABLE MENTION

Kolby Abruzzino, Notre Dame

Ryan Adkins, Man

Alex Armentrout, Harman

Thomas Baisden, Tug Valley

Evan Arrington, Pendleton County

Anthony Bayless, St. Marys

Zach Bennett, Richwood

Hunter Bradley, Wahama

Will Bowser, Madonna

Tyler Burns, Hannan

Kennedy Cain, Paden City

Richie Carter, Midland Trail

Adam Cassell, Tygarts Valley

Zach Casto, Charleston Catholic

Austin Cunningham, Gilmer County

Colby Ennis, Greenbrier West

Brandon Elswick, Van

Justin Goff, Notre Dame

Nathaniel Goldstein, Tucker County

Laythen Good, Buffalo

Brett Griffith, Tygarts Valley

Jake Grimmett, Midland Trail

Tristan Haught, Clay-Battelle

Ashton Hinzman, Doddridge County

Bryce Jones, Bishop Donahue

Garrett Keller, Moorefield

Jon Keffer, Man

Michael Mayes, St. Joseph

Tyler Mongold, East Hardy

Aaron Muncy, Tug Valley

Cody Muncy, Sherman

Travis Murphy, Union

Ian Nichols, Tucker County

Joe Padden, Parkersburg Catholic

Logan Pomeroy, Meadow Bridge

Stephen Rogalski, Magnolia

Dylan Romine, Tyler Consolidated

Tommy Retton, Trinity

Logan Routt, Cameron

Zach Semple, Fayetteville

Shawn Skovron, East Hardy

Dylan Smith, South Harrison

Adam Snyder, Moorefield

Payton Sturm, Parkersburg Catholic

Mark Walker, Cameron

Zac Warden, Valley Fayette

Ben Weber, Richwood

River Weese, Paw Paw

Cody White, Meadow Bridge

Jordan Whitehair, St. Marys

Zach Wilhoite, Magnolia