H.S. Boys Basketball All-State Teams: Class A - WBOY.com: Clarksburg, Morgantown: News, Sports, Weather

H.S. Boys Basketball All-State Teams: Class A

Posted: Updated:
CHARLESTON -

The WVSSAC released the Class A Boys High School Basketball All-State selections on Tuesday, highlighting the top players from across the state of West Virginia. Below are the selections on the first, second, and third teams, along with honorable mention as well.

 

CLASS A FIRST TEAM

Nick George - Charleston Catholic (CAPTAIN)

Cal Cistaro - Notre Dame

Garret McCarty - Charleston Catholic

David Park - Wheeling Central

Preston Boswell - Magnolia

Elisha Kidd - Greater Beckley Christian

Chase Harler - Wheeling Central

Zac Warden - Valley-Fayette

 

CLASS A SECOND TEAM

Zach Chisler - Clay-Battelle (CAPTAIN)

Javonne Staunton-Bailey - Greater Beckley Christian

Austin Cunningham - Gilmer County

Keith Clemons - Huntington St. Joe

Chaice Truex - Bishop Donahue

Ian Nichols - Tucker County

Logan Pomeroy - Meadow Bridge

Jake Ullman - Parkersburg Catholic

 

CLASS A THIRD TEAM

Jarrod West - Notre Dame (CAPTAIN)

Kennedy Cain - Paden City

Henry Barron-Houchins - Valley Fayette

Laythen Good - Buffalo

Tristian Haught - Clay-Battelle

Ross Comis - Madonna

Rickie Carter - Midland Trail

Logan Routt - Cameron

 

HONORABLE MENTION

Evan Arrington, Pendleton County

Thomas Baisden, Tug Valley

John Bard, Richwood

Calvin Blankenship, Tug Valley

Hunter Bradley, Wahama

Kalob Bell, Wirt County

Druw Bowen, Valley Fayette

Cannon Brummage, Clay-Battelle

Spencer Campbell, Magnolia

Aaron Cole, Moorefield

Ryan Clutter, Cameron

Raeshawn Breckenridge; Brian Conaty, St. Joseph

Matt Dlugos, Trinity

Brandon Elswick, Van

Cody Elza, Harman

Tyler Ewusiak, Madonna

Will Fenton, Fayetteville

Isaiah Francis, Greater Beckley Christian

Justin Goff, Notre Dame

Zack Heasley, Paden City

Ashton Hinzman, Doddridge County

Patrick Hurlihy, Charleston Catholic

Jared Jennings, Greenbrier West

Bryce Jones, Bishop Donahue

John Thomas Keffer, Man

Triston Kocher, Valley Wetzel

Drew Lett, Doddridge County

Alonzo Manns, Wheeling Central

Payne Meadows, St. Joseph

Michael Miller, East Hardy

Jessy Moore, St. Marys

Cody Muncy, Sherman

Travis Murphy, Union

Josh Newlon, Paw Paw

Joe Padden, Parkersburg Catholic

Chris Petrucci, Notre Dame

Austin Ratliff, Gilmer County

 Dylan Reynolds, Tyler Consolidated

Isaiah Robinson, Buffalo

Danny Slider, Calhoun County

Tyler Smith, Moorefield

Taylor Straughn, Bishop Donahue

Payton Sturm, Parkersburg Catholic

Ben Sycafoose, Tygarts Valley

Landon Travis, Williamstown

Derrick Villarcio, Tygarts Valley

Ben Weber, Richwood

River Weese, Paw Paw

Zak Wentz, South Harrison

Zack Willhoite, Magnolia

Gage Wix, Williamstown

Austin Zirk, Tucker County