CLARKSBURG, W.Va – The Big 10 Conference also announced its postseason honors over the weekend.

Fairmont Senior center back Nate Flower is the boys conference player of the year after leading the Polar Bears to the state tournament.

Robert C. Byrd’s Chris Meighen is the league’s coach of the year after the Flying Eagles finished with a record of 14-4-2 with a sectional final appearance.

For the girls, Braylyn Sparks of Philip Barbour is the player of the year while Colts’ gaffer Blake Williams is coach of the year earning a second consecutive appearance in the Class AA/A state championship game.

Boys’ All-Conference teams:

1st Team

  • Kaelen Armstrong – Midfielder – Fairmont Senior
  • Nate Flower – Defender – Fairmont Senior
  • Caleb Young – Defender – Fairmont Senior
  • Grant Broadhurst – Forward – Fairmont Senior
  • Charles Hawkins – Defender – Robert C. Byrd
  • Kaden Meighan – Defender – Robert C. Byrd
  • Brayden Thomason – Forward – Robert C. Byrd
  • Levi Crayton – Goalkeeper – Bridgeport
  • Will Madden – Midfielder – Bridgeport
  • Spencer Copeland – Midfielder – Grafton
  • Layne England – Forward – Grafton
  • Landen Hulley – Midfielder – Grafton
  • Josh Gregory – Defender – Buckhannon-Upshur
  • Dalton Auvil – Goalkeeper – Buckhannon-Upshur
  • Evan Parr – Midfielder – East Fairmont
  • Max Jackson – Forward – Elkins

2nd Team

  • Trevin Price – Goalkeeper – Fairmont Senior
  • Anthony Corsini – Midfielder – Robert C. Byrd
  • John Dumas – Forward – Bridgeport
  • Colton Sanders – Midfielder – Grafton
  • Leon Racines Cuevas – Forward – Lewis County
  • Aymeric Gryompre – Midfielder – Lewis County
  • Jared Flanigan – Defender – Lewis County
  • Joey Aman – Midfielder – Lewis County
  • Christian Dowell – Midfielder – Buckhannon-Upshur
  • Braydon Christopher – Forward – East Fairmont
  • Jake Davies – Forward – Philip Barbour
  • Connely Sparks – Midfielder – Philip Barbour
  • Cordell Ayers – Midfielder – Preston
  • Gavin Heaney – Midfielder – Preston
  • Ty Williams – Goalkeeper – Lincoln
  • Trevor Williams – Midfielder – Lincoln

Girls’ All-Conference Teams:

1st Team

  • Braylyn Sparks – Midfielder – Philip Barbour
  • Arrington Sparks – Forward – Philip Barbour
  • Darcy Knight – Defender – Philip Barbour
  • Layna Grassi – Midfielder – Philip Barbour
  • Addy Cogar – Forward – Elkins
  • Gabby Reep – Forward – Bridgeport
  • Kylie Bender – Defender – Bridgeport
  • Kierstyn Maxey – Midfielder – East Fairmont
  • Carlie Ice – Defender – East Fairmont
  • Chloe Cale – Forward – Buckhannon-Upshur
  • Adaline Cinalli – Midfielder – Fairmont Senior
  • Kate Gribben – Midfielder – Fairmont Senior
  • Delaney Haller – Goalkeeper – Lincoln
  • Alyssa Dunn – Defender – Robert C. Byrd
  • Olivia Lowther – Midfielder – Robert C. Byrd
  • Hadley Horne – Forward – Grafton

2nd Team

  • Alexia Price – Forward – Elkins
  • Laney Fletcher – Defender – Elkins
  • Gracelin Conley – Goalkeeper – Elkins
  • Anna Hutchinson – Midfielder – Bridgeport
  • Elisa Dinaldo – Midfielder – Bridgeport
  • Maddie Lott – Forward – East Fairmont
  • Leah Paugh – Midfielder – East Fairmont
  • Ava Hollen – Forward – Buckhannon-Upshur
  • Allison Andrew – Defender – Buckhannon-Upshur
  • Maura Stark – Defender – Fairmont Senior
  • Kayla Moore – Goalkeeper – North Marion
  • Lillyan Toth – Midfielder – Lincoln
  • Payton Riley – Forward – Lincoln
  • Kierston Posey – Midfielder – Lincoln
  • Emma Elliot – Midfielder – Liberty
  • Kadence Whitehair – Goalkeeper – Preston